Obecna sytuacja z pracą w Polsce 2020 i przekraczaniem granicy
Już 15 czerwca 2020 granice zamknięte z powodu pandemii koronawirusa mogą zostać otwarte - powiedział wiceminister zasobów państwowych Artur Sobon.
Polska również zniosła 14-dniową kwarantannę dla pracowników sezonowych, pozwalając im spędzić ją w pracy (w polu, na farmie itp.). Tak więc teraz pracownicy sezonowi, którzy zdecydują się przyjechać do Polski, będą mogli rozpocząć pracę natychmiast, bez konieczności poddawania się 14-dniowej kwarantannie. Zostało to niedawno ogłoszone przez polskiego ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Decyzja ta wynika przede wszystkim z faktu, że brak pracowników sezonowych z powodu pandemii miał negatywny wpływ na Europę Zachodnią, a jego biuro stara się w tym zakresie pomóc polskim gospodarstwom.
Jak dostać się na Ukrainę
Do końca kwarantanny na terytorium Ukrainy dozwolone są wyłącznie:
- obywatele państwa;
- cudzoziemcy mający prawo stałego pobytu na Ukrainie (straży granicznej trzeba przedstawić zaświadczenie).
Co do transportu
- 27 marca możliwe było przekroczenie granicy ukraińskiej tylko prywatnym samochodem lub specjalnym autobusem
- 16 maja przejście dla pieszych PE „Shehyni - Medica” wznowiło pracę. Z tego powodu zatrzymano specjalne autobusy.
Tak więc od dziś możliwe jest przekroczenie granicy ukraińsko-polskiej w następujących punktach kontrolnych:
- samochodem: Yahodyn - Dorogusk (obwód Wołyński), Rava-Ruska - Khrebenne (obwód Lwowski), Krakovets - Korchova (obwód /Lwowski);
- pieszo: Shehyni - Medica (obwód Lwowski);
Proszę zwrócić uwagę, że teraz kierowcy nie mogą transportować ludzi na drugą stronę granicy i z powrotem. Po przybyciu na Ukrainę są zobowiązani do odbycia dwutygodniowej kwarantanny. Osoby naruszające prawo zostaną ukarane grzywną przez policję.
Na ukraińskim punkcie kontrolnym znajduje się sanitarny punkt kontrolny. Przed wejściem do punktu kontrolnego odwiedzający muszą zmierzyć swoją temperaturę bez wymagania zaświadczenia o negatywnym teście COVID-19.
Jednak szczegółowe informacje o wszystkich wjeżdżających na Ukrainę są wprowadzane do specjalnej bazy danych. Między innymi:
- skąd osoba jedzie;
- na którym samochodzie przekroczyła granicę;
- kto prowadził samochód;
- gdzie będzie na Ukrainie.
Ponadto osoby takie muszą wyrazić zgodę na piśmie na pozostanie w izolacji przez 14 dni.
Jednak w dniu 20 maja Gabinet Ministrów Ukrainy przyjął rezolucję nr 392 „W sprawie ustanowienia kwarantanny w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się ostrej choroby układu oddechowego COVID-19 spowodowanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 na Ukrainie oraz etapy łagodzenia środków zwalczania epidemii”. Oznacza to, że teraz zgoda na izolację nie musi być potwierdzona na piśmie. Wystarczy pobrać aplikację mobilną „Ustaw w domu”, zalogować się i pokazać ukraińskiej straży granicznej przy wejściu. Aby zaoszczędzić czas, zalecamy zrobienie tego z wyprzedzeniem.
Monitorowanie samoizolacji będzie spowodowane okresowym otrzymywaniem wiadomości aplikacji, w związku z czym konieczne będzie wysłanie zdjęcia z miejsca obserwacji. Jeśli nie będzie reakcji, przybędą funkcjonariusze. Należy pamiętać, że jeśli osoby odwiedzające Ukrainę nie mają możliwości odizolowania się w domu, państwo zapewni to miejsce.
Jak dostać się do Polski
Do 12 czerwca tylko obywatele i następujące kategorie cudzoziemców mogą wjechać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
- mąż / żona, dziecko obywatela polskiego;
- posiadacze polskiej karty lub zezwolenia na pracę (zezwolenie, wniosek o powierzenie pracy cudzoziemcowi, zezwolenie na pracę sezonową);
- z prawem do stałego lub czasowego pobytu w kraju;
- dyplomaci;
- międzynarodowi kierowcy wykonujący transport towarowy.
Od 21 maja, następujące prawa zostały również otrzymali:
- zagraniczni studenci polskich uczelni (bez względu na obywatelstwo);
- międzynarodowi kierowcy podróżujący tranzytem przez Polskę innymi środkami transportu (nie robocze ciężarówki) w celach rekreacyjnych lub innych;
- obywatele (a także ich małżonkowie i dzieci) z UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, którzy są w tranzycie przez Polskę do miejsca zamieszkania, pod warunkiem, że opuszczą kraj w ciągu 12 godzin.
Co ważne! Ostatnie trzy kategorie osób są zwolnione z obowiązkowej kwarantanny, a pracownicy sezonowi mogą pracować w terenie pod pewnymi warunkami.
Jeżeli istnieją szczególnie ważne powody, kierownik straży może zezwolić cudzoziemcom na wjazd do kraju. Jednak każdy przypadek musi zostać uzgodniony z naczelnym dowódcą służby granicznej.
Do Polski można dostać się prywatnym samochodem lub pieszo przez punkt kontrolny „Shehyni-Medica”.
W punktach kontrolnych każdy musi mieć zmierzoną temperaturę. Jeśli kierowca lub pasażer ma podwyźszoną temperaturę, samochód zostanie oddzielony od reszty. Po przekroczeniu granicy wszyscy muszą przejść 14-dniową kwarantannę domową i przejść analizę na obecność COVID-19. Inne osoby mieszkające z przyjeżdzającym muszą też odbyć izolację.
Podczas przekraczania polskiej granicy straż graniczna wprowadza także niezbędne dane do rejestru państwowego, co pozwala policji szybko i regularnie monitorować przestrzeganie kwarantanny.