Gdzie i jak znaleźć Ukraińców do pracy? Przegląd możliwości 2024

Gdzie i jak znaleźć Ukraińców do pracy? Przegląd możliwości 2024

Oceń użyteczność informacji:
4.8/5, 17 głosów

Uwaga! O nowych możliwościach dla firm i warunkach zatrudnienia od marca 2023 można przeczytać tutaj:

Preferencje dla firm zatrudniających Ukraińców i wsparcie dla osób udzielających pomocy ukraińskim uchodźcom

 

Zmiany na współczesnym rynku pracy sprawiły, że coraz częściej polscy pracodawcy zastanawiają się gdzie i jak szukać nowych pracowników z Ukrainy. Już ponad 40% przedsiębiorstw planuje w najbliższej przyszłości zatrudnić do pracy właśnie Ukraińców.

Nic w tym dziwnego. Pracownicy ze Wschodu to solidni fachowcy, oczekujący często niższego wynagrodzenia od podobnie wykwalifikowanych Polaków. W dodatku na rynku brakuje obecnie specjalistów w wielu sektorach gospodarki, a Ukraińcy chętnie podejmują pracę w naszym kraju. To w połączeniu z uproszczoną procedura ich zatrudniania zachęca pracodawców do szukania nowych pracowników właśnie za wschodnią granicą.

Pytanie jednak jak znaleźć pracownika z Ukrainy? Gdzie szukać i z jakich narzędzi korzystać, aby rekrutacja przebiegła szybko, sprawnie i skutecznie? I przede wszystkim, by zakończyła się zatrudnieniem kompetentnego pracownika, który wniesie do firmy wysoką jakość i podniesie jej konkurencyjność?

Tu nie wystarczy po prostu wrzucić ogłoszenia z dopiskiem „Praca dla Ukraińca”. Dużo  lepiej zastosować, którąś z poniższych metod szukania pracowników z Ukrainy:

Jak pozyskać pracowników z Ukrainy przez agencję pracy?

Znalezienie nowego pracownika, a już tym bardziej znalezienie kompetentnego nowego pracownika, to bardzo ciężki i długotrwały proces, w którym łatwo o kosztowną pomyłkę. Szukamy przecież odpowiednio wykwalifikowanych fachowców, którzy będą rzetelnie wykonywać swoje obowiązki i przyniosą firmie faktyczne korzyści.

A jeśli takiego nie znajdziemy? Lub zatrudnimy pracownika, który się nie sprawdzi? Każda nieudana rekrutacja generuje duże koszty dla pracodawcy. Szczególnie jeśli nowy pracownik ma pochodzić spoza naszego kraju. Jak więc szukać Ukraińców do pracy, aby nie popełnić błędu?

Najlepiej zlecić rekrutację komuś, kto się na tym zna. Ma odpowiednie narzędzia, wiedzę i doświadczenie, żeby w sposób rzetelny i profesjonalny przeprowadzić proces selekcji nowego pracownika z Ukrainy. Jednym słowem najlepiej wyoutsourcować rekrutację poza firmę i zlecić ją wyspecjalizowanej agencji zatrudnienia.

Na Polskim rynku działa wiele takich agencji (np. nasza), które wiedzą jak pozyskać pracowników z Ukrainy i pomagają przedsiębiorcą w rekrutacji specjalistów odpowiadających ich wymaganiom.

Kiedy warto zatrudnić Ukraińca za pośrednictwem agencji? 

Oczywiście każda rekrutacja jest inna. Niektórzy pracodawcy szukają niewykwalifikowanych pracowników sezonowych na wakacje, inni potrzebują doświadczonych specjalistów na stałe. Jedni mogą poczekać dłużej, drugich gonią nieprzekraczalne deadliny…

Jednak w każdym przypadku, a już szczególnie przy rekrutacji pracowników z Ukrainy, warto powierzyć cały proces zatrudnienia doświadczonej agencji. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim, gdy:

 • planujemy masową rekrutację;
 • szukamy pracownika o wysokich kwalifikacjach, które trzeba dogłębnie sprawdzić i zweryfikować na etapie rekrutacji;
 • zależy nam na szybkim i sprawnym przeprowadzeniu rekrutacji;
 • nie chcemy angażować firmowego działu kadr w proces rekrutacji (agencja dokonuje rozliczenia finansowego, podatkowego i ubezpieczeniowego pracowników).

Skorzystanie z oferty agencyjnej (a przynajmniej w naszej agencji) gwarantuje szybkie, skuteczne i profesjonalne zatrudnienie pracownika z Ukrainy. Pozwala również zminimalizować ryzyko nieudanej rekrutacji, dzięki możliwości przetestowania nowego pracownika na okresie próbnym lub bezpłatnej wymiany na innego. Jest to rozwiązanie pozwalające osiągnąć najlepsze efekty, przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka i kosztów własnych.

Nie oznacza to oczywiście, że to jedyna opcja. Warto się również zastanowić…

Chcesz dowiedzieć się o zatrudnieniu Ukraińca, czytaj więcej jak zatrudnić Ukraińca.

Jak znaleźć pracownika z Ukrainy samodzielnie?

Bezpośrednie szukanie pracowników z Ukrainy zapewnia co prawda większą kontrolę nad procesem rekrutacji, jednak generuje większe koszty (finansowe i czasowe) oraz jest obarczone dużo większym ryzykiem błędu. W niektórych sytuacjach może się jednak okazać niezbędne. Zastanówmy się więc, gdzie szukać pracowników z Ukrainy samodzielnie?

Oczywistym miejscem poszukiwań jest Internet. Jego odpowiednie wykorzystanie może zapewnić bardzo dużo korzyści i znacząco usprawnić cały proces rekrutacji. Na początku musimy jednak określić, czy będziemy rekrutować w sposób czynny, czy bierny.

Rekrutacja czynna

Czynny model rekrutacja  polega na samodzielnym wyszukiwaniu kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach. Prowadzi się ją różnymi kanałami:

 • portale dla pracowników
 • portale ogłoszeniowe
 • media społecznościowe
 • fora internetowe

Po wyborze kandydata musimy sami nawiązać z nim kontakt i zachęcić go, by zechciał dla nas pracować. A to nierzadko bardzo trudne zadanie, ponieważ wyspecjalizowani pracownicy, których chętnie byśmy zatrudnili, z reguły pracują już gdzie indziej, dobrze zarabiają i nie chcą zmieniać pracy.

Metoda rekrutacji czynnej jest czasochłonna i sprawdza się najlepiej przy poszukiwaniu 1-3 pracowników. Zazwyczaj szuka się tym sposobem osób o wysokich kwalifikacjach.

Rekrutacja bierna

Rekrutacja bierna jest pozornie prostsza dla pracodawcy od rekrutacji czynnej. Zamiast samodzielnie wyszukiwać konkretnych kandydatów, w rekrutacji biernej zamieszcza się ogłoszenia w strategicznie ważnych miejscach w internecie i mediach tradycyjnych np.:

 • media branżowe
 • portale tematyczne
 • portale ogłoszeniowe

I oczekuje na kontakt ze strony zainteresowanych kandydatów. W ten sposób unika się konieczności samodzielnego wyszukiwania potencjalnych pracowników, ale i ogranicza się wybór kandydatów tylko do tych intensywnie szukających nowej pracy (najlepsi mogą się nie zgłosić).

Dlatego naszym zdaniem nie może to być metoda autonomiczna, a uzupełniająca (lub równoprawna) dla rekrutacji czynnej.

W przypadku poszukiwania nowych pracowników z Ukrainy niezbędne będą poszukiwania na ukraińskich portalach internetowych (szczególnie na tych poświęconych szukaniu pracy w Polsce). Nie należy się tego obawiać, bowiem wiele z nich dysponuje również polskimi wersjami językowymi, a szukanie u źródła to podstawa skutecznej rekrutacji samodzielnej. Bo niby jak znaleźć Ukraińców do pracy bez umieszczania ogłoszeń na stronach z których korzystają Ukraińcy?

Z tego samego powodu warto też skorzystać z potęgi mediów społecznościowych, przede wszystkim Facebooka. Istnieje tam sporo grup (np. UkraincyDoPracy), które zrzeszają potencjalnych pracowników oraz pracodawców. Wystarczy napisać ciekawe ogłoszenie i umieścić je na jak największej ilości tych grup.

Należy jednak uważać, aby z treści ogłoszenia nie wynikało, że jesteśmy zainteresowani zatrudnieniem tylko przedstawicieli jednej narodowości (np. tylko Ukraińców, a nie Polaków). Może to spotkać się z nieprzychylnymi komentarzami pominiętych osób i przysporzy nam tzw. czarny PR. Dlatego najlepiej umieszczać ogłoszenia w obu językach: polskim i ukraińskim.

Nie można też zapominać, o najstarszych metodach szukania pracownika, czyli poczcie pantoflowej i poleceniach. Istnieje duża szansa, że pracownik zatrudniany „z polecenia” sprawdzi się lepiej, niż ten z otwartej rekrutacji, bo będziemy w stanie zebrać o nim więcej informacji.

Warto więc spróbować. Może, że przy odrobinie szczęścia idealnego kandydata znajdziemy na lokalnym rynku pracy.

A co jeśli nie chcemy prowadzić samodzielnej rekrutacji ani korzystać z pomocy wyspecjalizowanej agencji HR? Jak w takiej sytuacji pozyskać pracowników z Ukrainy? Jest jeszcze jedna opcja..

Jeśli nie wiesz, jak działa agencja pośrednictwa pracy dla ukraińców, czytaj więcej co to jest rekruracja pracowników z Ukrainy

Zatrudnianie Ukraińców poprzez agencję pośrednictwa pracy

Agencje pośrednictwa pracy świadczą usługi tak zwanego leasingu pracowniczego. Oznacza to, że pracownik pozyskany tą metodą nie jest zatrudniony w Twojej firmie, a jedynie „wypożyczony” przez agencję pośrednictwa na podstawie zlecenia.

Takie rozwiązanie co prawda umożliwia szybkie pozyskanie wielu pracowników z Ukrainy i sprawdza się w krótkim terminie, ale ma też bardzo poważne wady.

Przede wszystkim koszty. W normalnym stosunku pracy występują tylko dwa podmioty: Ty, jako zatrudniający płacisz pracownikowi z Ukrainy i  ponosisz wszystkie koszty związane z jego zatrudnieniem. W przypadku „wypożyczenia” przez Agencję pośrednictwa pracy pojawia się jeszcze jeden podmiot, który oczekuje pieniędzy. W całym okresie zatrudnia pracownika musisz płacić agencji pośrednictwa pracy za jego „wypożyczanie”.

Co więcej koszt wypożyczenia pracownika z Ukrainy często sięga połowy lub więcej kosztów zatrudnienia nowego pracownika. Dochodzi niekiedy do tego, że zatrudnienie pracownika z Ukrainy  jest droższe niż zatrudnienie pracownika z Polski, a nie o to nam przecież chodzi.

Twoje koszty są więc wyższe, a i pracownik zatrudniony tą metodą zarabia mniej, bo sporą część jego pensji zabiera sobie agencja. Najlepsi, najbardziej wykwalifikowani pracownicy nie będą więc chcieli w ten sposób pracować i będą dla Ciebie niedostępni, jeśli ograniczysz się tylko do tej metody szukania nowych pracowników. 

Podsumowując:

Jeśli zależy Ci na szybkim znalezieniu pracowników sezonowych na krótki czas, można rozważyć ofertę agencji pośrednictwa pracy. W każdym innym wypadku korzystniej będzie przeprowadzić rekrutację samodzielnie lub zlecić ją profesjonalistom z agencji rekrutacji.

Warto szczególnie zastanowić się nad ofertą agencji rekrutacji, bo to sprawdzona, szybka i skuteczna metoda, która pozwala znaleźć sprawdzonych i wykwalifikowanych pracowników przy niemalże zerowym ryzyku.

Dlatego, jeśli jeszcze zastanawiasz się, jak i gdzie szukać pracowników z Ukrainy, koniecznie zapoznaj się naszą ofertą lub skorzystaj z wyszukiwarki pracowników.

Oceń użyteczność informacji:
4.8/5, 17 głosów
Messenger