Ulgi ta preferencje dla firm zatrudniających Ukraińców i wsparcie ta dotacje dla osób udzielających pomocy ukraińskim uchodźcom - 2025
- Na jakie formy wsparcia może liczyć przedsiębiorca?
- Brak podatku dochodowego dla osób pomagających uchodźcom z Ukrainy
- Procedury dotyczące zatrudnienia pracowników z Ukrainy w formie uproszczonej
- Zatrudnianie ukraińskich pracowników to dla polskich pracodawców wiele korzyści
Wojna na Ukrainie sprawiła, że do Polski przybyło wielu uchodźców. Rząd pracuje z tego powodu nad przepisami, które mają na celu ułatwienie funkcjonowania Ukraińców na terenie kraju. Dotyczy to zmian przepisów związanych z zatrudnianiem obcokrajowców.
Dotychczas Ukrainiec, który planował podjęcie pracy na terenie Polski, musiał uzyskać wizę pozwalającą na podjęcie legalnej pracy. Taki dokument można było uzyskać w polskich placówkach dyplomatycznych, które działały na terenie Ukrainy. Dopiero po uzyskaniu takiego dokumentu pracownik z Ukrainy mógł zgodnie z prawem rozpocząć pracę. Zmiany w przepisach dotyczących zatrudniania obcokrajowców sprawiły, że formalności można zrealizować na terenie Polski. Uciekający przed wojną Ukraińcy mogą podjąć pracę po powiadomieniu urzędu pracy.
Zmiany w przepisach prawa mają dotyczyć także możliwości uzyskania między innymi:
- 500+,
- świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ,
- świadczeń socjalnych,
- edukacji.
Na jakie formy wsparcia może liczyć przedsiębiorca?
Instytucje rynku pracy oferują wiele różnych programów zapewniających wsparcie przedsiębiorcom, którzy rozważają możliwość zatrudnienia obcokrajowca. Do podstawowych form pomocy zielonych firmom zaliczamy:
- Wsparcie finansowe pozwalające zorganizować szkolenie dla pracowników. Takie dotacje w znacznym zakresie pozwalają pokryć koszty szkoleń, które są niezbędne w kontekście adaptacji pracowników do konkretnych wymagań zawodowych lub nowych zadań.
- Podmioty, które działają w obszarze specjalnych stref ekonomicznych, mają do dyspozycji formy wsparcia takie jak np. dotacje na inwestycje lub na rozwój stanowiska pracy cudzoziemców.
- Agencje rządowe takie jak właśnie Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii lub PARP dają możliwość skorzystania z różnych programów wsparcia także, jeżeli chodzi właśnie o zatrudnieniu cudzoziemców. Te programy rządowe przewidują, chociażby finansowanie projektów innowacyjnych, które zamierza wdrożyć pracodawca lub mogą to być dotacje na rozwój firmy.
- W pewnych sytuacjach podmioty, które zatrudniają cudzoziemców, mogą także korzystać z ulg podatkowych. To w przypadku pracowników z zagranicy może być duże wsparcie, które zmniejsza obciążenia podatkowe.
- Wiele organizacji pozarządowych zapewnia szerokie wsparcie w zakresie szkoleń i usług doradczych. Celem może być tu integracja i adaptacja pracowników z zagranicy. Wsparcie to obejmuje np. kurs nauki języka polskiego lub szkolenia w zakresie prawa pracy, czy też kultury biznesowej.
Brak podatku dochodowego dla osób pomagających uchodźcom z Ukrainy
Polski rząd zdecydował się na poszerzenie preferencji podatkowych dotyczących darowizn, a także przygotował rozwiązanie mające na celu zapewnić możliwość niepłacenia podatku dochodowego. Modyfikacja przepisów ma ułatwić odliczanie kwot od dochodu. Środki przekazane na działalność pożytku publicznego mogą być odliczone przez osoby fizyczne do maksymalnie 6% dochodu. Natomiast firmy rozliczające się w ramach CIT mogą odliczyć do 10%.
Zmiany przepisów mają natomiast na celu możliwość uzyskania zwolnienia z podatku dochodowego. Obejmować ma to środki finansowe, które rząd przekazuje na pomoc uchodźcom firmom, czy osobom prywatnym. Dotyczy to pieniędzy uzyskanych w związku z przyjęciem Ukraińców uciekających przed wojną do domu lub mieszkania.
Procedury dotyczące zatrudnienia pracowników z Ukrainy w formie uproszczonej
Od momentu wybuchu konfliktu zbrojnego na Ukrainie na terenie Polski zaczęły obowiązywać ułatwione i szybsze procedury w zakresie podejmowania pracy przez ukraińskich obywateli. Ukraińcy, którzy potwierdzili legalność swojego pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, mają możliwość podjęcia pracy, nie musząc wnioskować o zezwolenie. Jedynym obowiązkiem jest zgłoszenie przez pracodawcę faktu zaistnienia takiego zatrudnienia w przeciągu 7 dni od daty rozpoczęcia pracy. Wszelkie kwestie formalne związane z Urzędem Skarbowym, a także Zakładem Ubezpieczeń Społecznych nie różnią się niczym w porównaniu do polskich pracowników.
Ta aktualnie obowiązująca uproszczona procedura daje możliwość ukraińskim obywatelom rozpoczęcia pracy niemal natychmiast, ponieważ w przeciągu 7 dni roboczych.
Kwestie proceduralne składają się z 3 etapów:
- Pierwszy etap to obowiązek przekazania do urzędu pracy oświadczenia o zatrudnieniu cudzoziemca
- Etapem drugim jest podpisanie z pracownikiem umowy na podstawie warunków, które zostały zawarte w złożonym oświadczeniu
- Trzeci etap to zapewnienie obywatelowi Ukrainy pomocy w zakresie legalizacji dalszego pobytu na terenie Polski.
Jak wygląda zatrudnianie Ukraińców?
Obywatele Ukrainy, którzy przebywają na terenie Polski, mogą podejmować legalnie pracę.
Na podstawie wprowadzonych przepisów dotyczy to:
- obywateli Ukrainy legalnie przebywających w Polsce,
- uchodźców ukraińskich, których pobyt został uznany za legalny na podstawie nowych przepisów.
Natomiast ze specjalnych warunków legalizacji pobytu nie będą mogli skorzystać obywatele Ukrainy, którzy wcześniej uzyskali:
- zezwolenie na pobyt stały,
- zezwolenie na pobyt czasowy,
- status uchodźcy,
- zgodę na pobyt tolerowany,
- ochronę uzupełniającą.
Natomiast na pracodawcy, u którego taka osoba podejmie się ciąży obowiązek powiadomienia powiatowego urzędu pracy. Zgłoszenie należy złożyć w ciągu 7 dni od momentu podjęcia pracy przez obcokrajowca. Zatem obowiązki w stosunku do pracodawców zostały ograniczone w stosunku do tego, jak wyglądają w przypadku standardowego zatrudniania cudzoziemców.
Przy zatrudnianiu pracownika z zagranicy należy:
- dokonać rejestracji w powiatowym urzędzie pracy oświadczenia o powierzeniu wykonywania obowiązków w miejscu pracy.
- uzyskać zezwolenie na pracę sezonową,
- uzyskać zezwolenie na pracę.
Uproszczeniem procedury zatrudniania osób z Ukrainy, których pobyt został zalegalizowany specjalnymi przepisami, jest możliwe dokonać w ramach systemu teleinformatycznego. Ma to na celu uzyskanie możliwości znacznie szybszego uzyskania potwierdzenia, że pracownik legalnie wykonuje pracę. Z systemu teleinformatycznego zgłoszenia wykonywania pracy przez obcokrajowców z Ukrainy, można skorzystać również w przypadku tych zatrudnionych, którzy realizowali pracę już wcześniej. Dodatkowo warto brać pod uwagę, że brak zgłoszenia nie będzie powodował braku możliwości wykonywania pracy. Obcokrajowiec z Ukrainy będzie mógł nadal wykonywać swoje obowiązki. Teleinformatyczne zgłoszenie ma na celu jedynie zapewnić możliwość monitorowania sytuacji związanej z zatrudnianiem uchodźców.
Z jakich przepisów można skorzystać przy dłuższych umowach o pracę?
W pewnych sytuacjach pracodawcy mogą zdecydować się na skorzystanie z dotychczasowych przepisów dotyczących uzyskania zezwolenia na pracę. W wielu sytuacjach może to być rozwiązanie bardziej wygodne. Nie trzeba wówczas martwić się kontrolowaniem tego, jaki jest status pracownika. Szczególnie przy zawieraniu długoterminowych umów uzyskanie pozwolenia na pracę zapewnia, że nie trzeba korzystać z czasowych przepisów, które mają na razie obowiązywać jedynie 18 miesięcy. Zatem skorzystanie z dotychczas obowiązujących przepisów pozwala uzyskać pozwolenie na pracę dla pracownika z Ukrainy na okres 3 lat. Natomiast zmieniły się przepisy, które dotyczą oświadczeń o wykonywaniu pracy. Nowelizacja ustawy wydłużyła czas, w którym taki dokument obowiązuje do 24 miesięcy. Zatem jest to kolejne ułatwienie dla pracodawców, które ma zachęcić do zatrudniania osób, które trafiły do Polski w wyniku działań wojennych na obszarze Ukrainy.
Możliwość wprowadzenia limitu zatrudniania obywateli z Ukrainy
W ustawie, jaka dotyczy zatrudniania Ukraińców, ustawodawca zdecydował się na ustalenie limitu zatrudniania obcokrajowców. Jednak mają być one określone dopiero w drodze rozporządzenia. Zatem nie obowiązują a priori. Natomiast władza wykonawcza może zdecydować się na ustalenie, limitu, który będzie odnoszony do łącznej liczby pracowników.
Rozporządzenia dotyczące limitu zatrudniania obywateli z Ukrainy mogą być wprowadzone w związku z:
- porządkiem publicznym,
- bezpieczeństwem państwa,
- ochroną lokalnych rynków pracy,
- zasadą komplementarności zatrudnienia cudzoziemców.
Wprowadzenie znacznych preferencji w zatrudnianiu uchodźców z Ukrainy może powodować pewne problemy. Dotyczyć to może tego, że część pracodawców może chcieć wykorzystać możliwość korzystania z pracy osób, które mogą być gotowe podejmować ją na gorszych warunkach. Mogłoby to ograniczać możliwości podejmowania pracy przez obywateli Polski. Natomiast na razie to, jak takie przepisy mogą być wykorzystane, nie zostało określone. Obcokrajowcy z Ukrainy dopiero decydują się na poszukiwanie pracy, więc trudno ustalić to, jak będą się kształtować statystyki w konkretnych regionach kraju.
Zatrudnianie ukraińskich pracowników to dla polskich pracodawców wiele korzyści
Czy z zatrudnieniem ukraińskich obywateli wiążą się jakieś finansowe korzyści? Aktualnie polskie firmy z uwagi na fakt zatrudniania obcokrajowców w tym Ukraińców nie otrzymują żadnych korzyści finansowych. Ukraińscy obywatele są przez polskie prawo traktowani tak samo jak obywatele polscy i wykonują swoją pracę na takich samych zasadach.
Polskie przedsiębiorstwa mogą jednak wnioskować w urzędach pracy o dofinansowanie zatrudnienia pracownika na przykład z Ukrainy. W sytuacji, gdy przedsiębiorca ma zamiar wejść w stosunek pracy z nowym pracownikiem, ma możliwość wnioskować o dofinansowanie miejsca pracy bez względu na to, o jaką narodowość chodzi. Firmy mogą także wnioskować o staże, które urząd pracy finansuje. Bez względu na to, czy chodzi o pracownika z Ukrainy, czy też obywatela polskiego, przysługuje tu taka sama możliwość dofinansowania.
W przypadku zatrudniania Ukraińców przedsiębiorcy mogą liczyć na poniższe korzyści:
- skrócona procedura rekrutacji
- niewielkie bariery językowe
- zaangażowanie i motywacja pracowników
- brak barier kulturowych
- wysokie kwalifikacje
- dobra komunikatywność
Jak można poszukiwać pracowników z Ukrainy?
Wielu pracodawców zastanawia się, w jaki sposób mogą zacząć poszukiwać pracowników, którzy pochodzą z Ukrainy. W jednych firmach wynika to z chęci pomocy takim ludziom w szybkim znalezieniu jakiejkolwiek pracy. W innych firmach wynika to z zapotrzebowania na nowych pracowników na konkretnych stanowiskach. Rząd dla takich firm przygotował także ułatwienia dotyczące tego, jak można przeprowadzić proces poszukiwania nowych pracowników. Zgłoszenia można składać między innymi za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy. Pozwala to znacznie szybciej uzyskać informacje o dostępności pracowników pochodzących z Ukrainy. Dodatkowo można liczyć na to, że do pracy zostaną skierowane osoby, które mają odpowiednie kompetencje, umiejętności zawodowe, doświadczenie w realizowaniu zadań na konkretnym stanowisku. Drugim sposobem zgłoszenia zapotrzebowania na pracowników, którzy pochodzą z Ukrainy, jest skorzystanie z rządowej strony internetowej. Zgłoszenia można składać za pośrednictwem strony pomagamukrainie.gov.pl.
Firmy działające w konkretnych regionach, mogą zdecydować się również na zapoznanie się ze szczegółowymi rozwiązaniami, które zostały wprowadzone przez powiatowe urzędy pracy. Konkretne placówki mogą ustalać swoje rozwiązania dotyczące tego, w jaki sposób można przeprowadzić proces zatrudniania obcokrajowców. Zapoznanie się z takimi informacjami pozwala często znacznie skrócić czas, w którym będzie można znaleźć odpowiednich pracowników zza wschodniej granicy. Bezpośrednie zwrócenie się do powiatowych urzędów pracy często będzie lepszym rozwiązaniem, gdyż mogą mieć one lepsze informacje o poszukujących pracy Ukraińcach w konkretnych miejscowościach.
Na naszym serwisie mogą Państwo opublikować swoje oferty pracy, dla bezpośredniego dostępu do potencjalnych pracowników. Odwiedza nas ok. 60 000 użytkowników miesięcznie.